Top 5 IoT predviđanja za 2019. godinu
Nalazimo se usred digitalne transformacije i industrijske revolucije 4.0. Od proizvodnje i rudarstva do nafte i gasa i komunalnih usluga, sve veći broj kompanija počinje da koristi Internet stvari zbog svojih očiglednih poslovnih prednosti. Accenture procenjuje da bi IoT mogao da doprinese 14,2 triliona dolara globalnoj ekonomiji do 2030. godine, veliki domet komunikacije, niska brzina prenosa i mali budžet potreban za isti.
Industrijska IoT rešenja nastavljaju da dokazuju svoju neizmernu vrednost omogućavajući lakše, efikasnije i pristupačnije načine upravljanja procesima.
Kako se industrijsko IoT okruženje brzo razvija, šta možemo očekivati u tekućoj godini? Evo naših Top 5 predviđanja za IIoT za 2019. godinu.
Kako se industrijsko IoT okruženje brzo razvija, šta možemo očekivati u tekućoj godini? Evo naših Top 5 predviđanja za IIoT za 2019. godinu.
Postojeći industrijski sistemi često rade na različitim, vlasničkim komunikacionim mrežama koji ne omogućavaju razmenu podataka. Pored toga, mnoštvo industrijskih kampusa je pozicionirano u udaljenim područjima na izuzetno nepristupačnim terenima, pored već postojećih fizičkih prepreka. Ovo čini standardna žičana i bežična rešenja poput mobilnih ili kratko-dometnih tehnologija isuviše složenim, skupim i nepouzdanim za implementaciju, ostavljajući industrijskim kompanijama ogromne količine izolovanih i nepristupačnih lokacija za prikupljanje podataka.
Predviđanjima da će do 2025. godine podržati 3 milijarde priključaka na IoT, nisko-naponska daleko-dometna mreža (LPWAN) je novi bežični fenomen koji obećava da će se suočiti sa “brownfield” izazovima (nekada razvijene lokacije u gradskim, industrijskim, prigradskim ili ruralnim predelima, sa objektima koji su danas napušteni ili su minimalno iskorišćeni a često u svojim sredinama izazivaju zagađenja). Sa svojim dalekim dometom, velikom prodornošću i ultra-niskom potrošnjom energije, LPWAN donosi pouzdanu konekciju na industrijske lokacije na kojima to pre nije bilo izvodljivo. Kao ekonomične, lake za implementaciju i upravljanje rešenja, ove mreže mogu biti naknadno opremljene u velikim objektima unutar “brownfield” lokacija omogućavajući postojeća sredstva i sisteme upotrebljivim.
Mogućnost bežičnog povezivanja, koja je ranije bila preskupa ili nije bila tehnički izvodljiva, sada je moguća", naglašava Michel Hepp, potpredsednik BehrTecha za globalnu prodaju. "Sada imamo održiva komunikacijska rešenja koja mogu povezati ta prethodna ‘ostrva podataka’ sa preduzećem."
Postoje brojne tehnologije koje trenutno spadaju pod LPWAN okvir. Da bi se nesmetano podržao neprestano rastući saobraćaj podataka u 2019. godini, pažnja će biti usmerena na robusno i skalabilno rešenje sa visokom otpornošću na smetnje.
Kompatibilnost dovodi do povećanja ključnih IoT rešenja
Kompatibilnost industrijskih IoT uređaja će biti ključna za napredak IIoT ekosistema. McKinsey & Company predviđa da je kompatibilnost IoT neophodna za stvaranje 40 procenata potencijalne vrednosti IoT.
Kompatibilnost IoT je sposobnost sistema ili elemenata sistema da međusobno komuniciraju i skladno funkcionišu jedni sa drugima, bez obzira na njihove proizvođačke ili tehničke specifikacije. Na primer, komunikacioni protokol treba da bude kompatibilan sa bilo kojim komercijalnim hardverom, poput primopredajnika i baznih stanica. Takođe bi trebalo da bude u mogućnosti da povezuje i razmenjuje podatke sa Cloud platformama između dobavljača za skladištenje podataka i analitiku.
IoT je inherentno igra ekosistema u kojoj nijedna tehnologija samostalno ne može da pruži kompletno rešenje. Kompatibilnost, podstaknuta otvorenim, industrijski standardnim tehnologijama, omogućiće novi talas rešenja "ključ u ruke" koju isporučuju dobavljači IoT i integratori sistema. Donoseći različite komponente IoT lanca vrednosti, ove specijalne ponude pomažu korisnicima da pojednostave kompleksnost i ubrzaju ROI.
Kao glavni proizvodni direktor BehrTech-a, Wolfgang Thieme ističe: “Budući da IoT uključuje toliko tehnologija od senzora preko mreže do Cloud-a, postoji određena potreba za end-to-end rešenjima. Krajnjim korisnicima je teško da se prilagode i sami integrišu. Zato, jak partnerski ekosistem je ključ za uspešnu IoT konekciju i rešenja.“
Kompatibilnost dovodi do povećanja ključnih IoT rešenja
Glavni akcenat se stavlja na smanjenju sigurnosnih propusta. Sa povećanjem broja IoT uređaja, hakeri i sajber-kriminalci neprestano pronalaze nove načine kompromitovanja IoT uređaja i mreža.
U 2019. godini borba protiv sajber-kriminala, višeslojne, sveobuhvatne sigurnosti u čitavom nizu podataka o IoT-u - od krajnjih čvorova do baznih stanica i Interneta i konačno aplikacijskih platformi krajnjih korisnika - biće imperativ. Napredni standard za šifrovanje (AES) može se upariti sa protokolom Transportni Sloj Sigurnosti (TLS) da bi se omogućila izuzetno svestrana bezbednost od kraja do kraja. AES je otvoreni standard za šifrovanje koji ima široku primenu prilikom enkripcije sloja linka podataka u IoT mrežama male snage, dok je TLS aplikacioni sloj kriptografskog protokola za sigurnu mrežnu komunikaciju. Usvajanje ovih industrijskih standarda, isprobanih rešenja je od ključnog značaja za zaštitu integriteta i poverljivosti IoT podataka od neposrednih sajber pretnji.
Štaviše, obezbeđivanje IoT uređaja će postati složenije zbog raznolikosti kontrolnih platformi. Da bi prevazišao takvu složenost, Microsoft je objavio listu najboljih praksi u oblasti bezbednosti za IoT uređaje:
Hardverski zasnovan koren poverenja: Da bi IoT uređaji osigurali hardversku zaštitu od napadača, trebalo bi koristiti jednonamenski hardver, kao i ugrađene funkcije za otkrivanje hardverskog napada.
Mala pouzdana računarska baza: Koristeći samo malu pouzdanu računarsku bazu i minimizirajući hardver i softver, kvarovi će biti smanjeni.
Dubina odbrane: Kada koristite višestruke sigurnosne slojeve, uređaj će i dalje biti siguran čak i kada napadač uspe da probije jedan sloj jer druge mere još uvek mogu sprečiti upad.
Kreiranje odeljaka: Odvajanjem hardvera i softvera, napadač ne dobija automatski pristup svim drugim delovima uređaja kada je hakovao jedan od njih.
Autentifikacija zasnovana na sertifikatu: Preporučuje se autentikacija zasnovana na sertifikatima jer se ne može krivotvoriti kao provera autentičnosti na bazi lozinke.
Obnovljiva sigurnost: Obnavljanje sigurnosti redovnim ažuriranjima pomoći će pri otkrivanju novih pretnji i ranjivostima.
Izveštavanje o neuspehu: Sa ugrađenim i automatizovanim izveštavanjem o neuspehu, pokušaji napada mogu se analizirati i koristiti za poboljšanje sigurnosti.
Mainstream obrada podataka
Prema podacima TechRepublic-a, do 2020. godine promet podataka generisanih pametnim senzorima i drugim IoT uređajima će dostići 507,5 zettabajta. Upravljanje i analiza ove ogromne količine podataka će predstavljati značajan izazov za organizacije jer je Cloud computing i dalje pod pritiskom da zadovolji obradu podataka i inteligentne servisne zahteve IoT uređaja i aplikacija.
To je razlog zašto “edge computing” dobija sve veću popularnost. Umesto da se upravljanje podacima i analiza obavljaju u velikim Cloud i enterprise data centrima, oni se generišu, prikupljaju i analiziraju blizu izvora podataka, tj. IoT senzora i uređaja. Ovo smanjuje latenciju između uređaja i sloja za obradu podataka kako bi se omogućilo dostavljanje podataka u realnom vremenu. Edge computing takođe poboljšava usklađenost i bezbednost jer se podaci čuvaju lokalno, što hakerima daje manje mogućnosti za pristup svim podacima odjednom.
Kako se implementacije IoT-a proširuju 2019. godine, sve više kompanija će tražiti izgradnju infrastrukture koja može da se nosi sa velikom količinom kritičnih podataka. Edge computing obezbeđuje pouzdanost i sigurnost neophodnu za donošenje inteligentnih odluka u realnom vremenu.
Digital Twin unapređuje operativnu superiornost
Još jedna inovacija za koju se očekuje da će revolucionirati industrijski internet su digitalni blizanci (Digital Twins).
Digitalni blizanac je virtuelna reprezentacija fizičkog objekta ili procesa izgrađena da optimizuje poslovne performanse. Stvaranjem potpunog digitalnog otiska kritičnih sredstava, digitalni blizanac omogućava industrijama da brže otkriju fizičke probleme, preciznije predvide ishode i dizajniraju i izgrade bolje proizvode, sisteme i procese.
Na primer, proizvođači mogu da koriste digitalne blizance da bi kreirali virtuelnu reprezentaciju polja. Zatim, kada se podaci prikupe iz pametnih senzora ugrađenih u imovinu, oni obezbeđuju vidljivost u stvarnim performansama i uslovima rada. Proizvođači takođe mogu da simuliraju okolinu u realnom vremenu za predviđeno održavanje.
McKinsey predviđa da bipovezivanje fizičkog i digitalnog sveta moglo da generiše 11,1 triliona godišnje u ekonomskoj vrednosti do 2025. godine, dok Gartner predviđa da će do 2021. godine skoro polovina svih velikih industrijskih kompanija koristiti digitalne blizance. Pošto se sve više industrija fokusira na smanjenje operativnih troškova i produžavanju životnog veka opreme, sigurno ćemo videti šiljke u aplikacijama za digitalne blizance i primere upotrebe u 2019. godini.
Danas, digitalna transformacija nije više izbor, već je neophodna za industrijske kompanije da osiguraju svoju konkurentsku prednost. Iza hajpa, IIoT se približava stvarnosti sa povećanjem zrelosti i usvajanjem senzorskih, mrežnih i analitičkih tehnologija. Prihvatanje predstojećih trendova u IIoT-u kao deo vaše sledeće digitalne strategije je ključ za kontinuirani proces inovacija i ostanak na vrhu u igri u 2019. godini.