Veliki domet male potrošnje (LPWAN) rešenje za IoT i M2M - Powered by ETI d.o.o.
Veliki domet male potrošnje (LPWAN) rešenje za IoT i M2M - Powered by ETI d.o.o.
SENZOR BEŽIČNE MREŽE
LPWAN je mali potrošač velikog mrežnog dometa takođe poznat kao LPWA Mreža. LPWA Mreža je nova vrsta radio tehnologije koja se koristi za bežičnu komunikaciju podataka za različite IoT aplikacije i M2M rešenja. Ključne karakteristike ove tehnologije su veliki domet komunikacije, niska brzina prenosa i mali budžet potreban za isti.
PRAVO MESTO ZA LPWAN
U današnje vreme, postoji nekoliko bežičnih tehnologija koje omogućavaju razvoj bežične mreže putem senzora. Većina IoT i M2M rešenja zahteva komunikaciju u širokom opsegu mreže sa niskim protokom što i nije slučaj sa već postojećim tehnologijama. One su veoma prilagodljive za razne aplikacije u pogledu protoka i dometa. Zato je pravo vreme za LPWAN tehnologiju koja je veoma pogodna za korišćenje aplikacija.
LPWAN JE NAJBOLJE REŠENJE ZA IoT i M2M
Jedinstveni skup LPWAN karakteristika je najbolje prilagođen potrebama IoT i M2M u odnosu na ostale. Šematski prikaz ispod pokazuje prednosti nmreže niske snage u odnosu na standardne.
Opšte karakteristike LPWAN-a
Raspon od 5 do 30km u različitim uslovima
Velika autonomija pametnih uređaja sa životnim vekom od 10 godina
Mali deo podataka koji se prenosi niskim protokom koji može varirati od nekoliko bit/sek do nekoliko stotina bit/sek
Jeftini radiomoduli i čipsetovi u zavisnosti od proizvođača mogu varirati od nekoliko dolara pa do par desetina dolara
Malo kašnjenje koje u osnovi nije glavni parametar u IoT aplikacijama
Mali broj pristupnih tačaka (baznih stanica, razvodnih kutija) koje pokrivaju široku oblast poput grada ili čak države
Dobra prodornost u slučaju korišćenja sub-Ghz ISM frekvencije i bolja pokrivenost mreže na otvorenom području
LPWAN je dalekometna mreža za IoT uređaje
LPWAN je neophodan u poslovanju
U današnje vreme veliki broj poslovnih sektora se suočava sa izazovima komunikacije. Pojedine aplikacije koriste IoT sa ćelijskim modemom samo zato što donose povraćaj čak i kada korisnici plaćaju nekoliko stotina dinara u mesecu po senzoru za konekciju. Međutim, postoje mnoge aplikacije sa manjim povraćajima koje i dalje nisu realizovane zato što standardne komunikacione tehnologije ne proizvode pozitivan povraćaj novca sa trenutnog mesečnog stanja.
U odnosu na gore spomenutu situaciju LPWAN mreža nudi veoma efektivno rešenje. Sa ovom tehnologijom, početna cena radio-modema i iznosa mesečnog servisa je mnogo manja u dinarima. Dok cena ćelijskog modema iznosi oko 30$, WAVIoT IoT modul se izrađuje znatno jeftinije.
Potencijal LPWAN-a je ogroman. Prema analitičkim analizama preko 20 milijardi IoT uređaja će biti dostupno do 2020 i veliki broj uređaja će biti povezan uz pomoć LPWAN-a. Postoji nekoliko LPWAN tehnologija trenutno dostupnih na tržištu. Razlikuju se jedna od druge po frekvenciji, propusnom opsegu, RF modulaciji, pristupu i visokofunkcionalnim algoritmima. Kao krajnji rezultat, pristupne tačke im omogućavaju da u tom trenutku izvrše odabir prave tehnologije za IoT.
APLIKACIJE ZA IOT POVEZANE NA LPWAN
Mnoga preduzeća, industrijski i opštinski poslovni sektori koriste LPWAN. Evo nekih primera sa IoT Aplikacija u kojima je LPWAN najbolja tehnologija za dostavljanje dalekosežnog i ekonomičnog povezivanja. LPWAN je savršen za povezivanje velikog broja senzora sa malim protokom podataka, pokrivajući velikom brzinom, velike površine gradova, čak i zemalja.
Vodomeri
Uslužne kompanije vrše očitavanje vodomera vrlo sporadično bez pouzdanog sistema za mrežni monitoring. GPRS ili neke druge tehnologije, bilo da su žičane ili bežične, ograničene su i neprofitabilne. LPWA mreža pokriva 160 km² i dostavlja mali protok podataka sistemu za automatizovano brojilo u realnom vremenu bez potrebe za fizičkim prisustvom.
U današnje vreme većina elektro kompanija nas snabdeva električnom energijom bez povratnog izveštaja o praćenju potrošnje u realnom vremenu. Oplemenjivanje električnih mreža omogućava efikasniji prenos energije, ekonomiju za dobavljače i potrošače, toliko dobru za efektivan bilans stanja.
Detektori dima, požarni alarmi i drugi slični sigurnosni sistemi su sistemi koji su veoma bitni za bezbednost. Time oni nemaju potrebu da šalju previše podataka osobi koja vrši monitoring. Potrebno je samo da se izvrši prenos signala sa datog senzora radi izdavanja poruke statusa i poruke za alarm. LPWAN mreža je prava mreža koja može da odgovori takvim aplikacionim zahtevima.